O autorze
Ogólnopolski Klaster e-Zdrowie to porozumienie partnerów z obszaru świata nauki oraz świata biznesu, którego koordynatorem instytucjonalnych jest spółka Data Techno Park. Celem klastra jest stworzenie odpowiednich warunków do rozwoju nowoczesnych usług informatycznych w sektorze ochrony zdrowia. Cele te zostaną osiągnięte dzięki współpracy, wymianie wiedzy, doświadczeń i technologii pomiędzy członkami klastra.

Ogólnopolski Klaster e-Zdrowie okiem inżyniera

Ogólnopolski Klaster e-Zdrowie. Hmmm, brzmi dumnie! Dla inżyniera wszystkie inicjatywy tego typu wzbudzają w głowie skojarzenie „wielka organizacja = dużo teorii, bałagan i mało praktyki”. Takie też było moje rozumienie klastra, a jednak przykład Ogólnopolskiego Klastra e-Zdrowie pokazuje, że można sprawnie i skutecznie w organizacji otoczenia biznesu opracowywać nowe koncepcje, prowadzić badania i wdrażać pomysły w praktyce. I to nie są pomysły trywialne, wręcz przeciwnie – niektóre są rewolucyjne i w pracach nad ich rozwojem biorą dziesiątki ludzi z całego świata.

Przykład – grupa Vratis wspólnie z członkami klastra opracowała narzędzie do przetwarzania obrazów z mikroskopów cyfrowych. Niby nic rewolucyjnego… Jeśli jednak dodać, że system potrafi się uczyć rozpoznawać wzorce diagnostyczne, przetwarzać zestawy obrazów w celu uwypuklenia określonego zjawiska oraz wykonywać zaprogramowane przez diagnostę sekwencje procesów przetwarzania, otrzymujemy narzędzie o niespotykanych możliwościach.


Ponadto, a może przede wszystkim, można go uruchomić w środowisku wyniesionym/rozproszonym, co skraca czas obróbki sekwencji obrazów nawet z kilkudziesięciu godzin do kilku minut w porównaniu z dedykowaną stacją roboczą (nawet graficzną). Wszystko to pozwala diagnoście skupić się na problemie diagnostycznym, czyli jak z obrazu uzyskać maksimum użytecznej informacji w jak najkrótszym czasie, a przetwarzanie w czasie niemal rzeczywistym umożliwia dynamiczne reakcje na wyniki pracy algorytmów przetwarzających.

Kolejny przykład – spółka Heart MD opracowała urządzenie do szybkiej prostej oceny stanu pacjenta na podstawie specjalnego czujnika przyklejanego na czole. Czujnik przy pomocy kolorowych sygnałów świetlnych obrazuje stan pacjenta oceniany poprzez wbudowane algorytmy na podstawie pomiaru kilku parametrów. Podstawowe zastosowanie takiego czujnika to sytuacje, w których poszkodowanych zostało wiele osób np. wypadki komunikacyjne, katastrofy, masowe zatrucia itp. Zespół ratowników musi wówczas bardzo szybko podejmować decyzje o przebiegu akcji ratowniczej i takie urządzenie znakomicie może to ułatwić. Dodatkowo możliwe jest wyświetlenie stanu wszystkich aktywnych czujników na ekranie tabletu lub smartfona, co pozwala jeszcze sprawniej organizować pomoc.


Jednym z ciekawszych rozwiązań opracowanych w ramach działań klastra jest system firmy Infermedica wspomagający proces diagnostyczny. Po jego prezentacji pierwsza myśl to „oto mamy nieobciążonego emocjonalnie, mentalnie i fizycznie doktora House’a”. System bowiem podlega procesowi „uczenia” na podstawie danych wprowadzonych przez ekspertów medycznych z przebiegu leczenia rzeczywistych pacjentów, które prowadzi do powstania swoistej eksperckiej bazy danych umożliwiającej kojarzenie diagnozy lekarskiej z danymi źródłowymi (wyniki badań, symptomy, wywiad itp.).

Dodatkowo system umożliwia prowadzenie procesu diagnozy „za rękę” poprzez zadawanie pytań wynikających z kojarzenia potencjalnych diagnoz z podanymi wcześniej danymi. System jest stale testowany na zestawach rzeczywistych danych, a ciekawostką jest, że testowano w nim również kilka przypadków przedstawionych w serialu „Dr House”. System wspomagania decyzji oczywiście nie zastąpi lekarza, ale może często podpowiedzieć rozwiązanie, które umknie w procesie diagnozy lub którego nikt nie weźmie pod uwagę.

Kolejna spółka funkcjonująca w klastrze to Nestmedic. Spółka powstała dzięki pasji, wiedzy i połączeniu różnych dyscyplin nauki w zaledwie dwóch osobach. Dzięki wsparciu i zapleczu klastra możliwa była realizacja pomysłu, który jest banalny w swej prostocie, a może uratować zdrowie wielu kobiet i dzieci. Firma ta bowiem opracowała telemedyczne urządzenie do monitorowania dobrostanu płodu. Urządzenie jest niewielkie, proste w obsłudze i każda ciężarna może zastosować je w domu, aby lekarz prowadzący ciążę lub położna mieli stały wgląd w podstawowe parametry życiowe dziecka oraz matki. Wspaniałe jest to, że proste i podręczne urządzenie może wyeliminować przypadki zbyt późnego udzielenia pomocy w stanach zagrożenia.

Jeszcze jedno rozwiązanie, nie jest co prawda bezpośrednio związane z diagnozą, niemniej jednak znakomicie może ułatwić życie personelowi medycznemu. Firma IC Solutions opracowała specjalny długopis – można by pomyśleć „co w tym odkrywczego?” Otóż długopis ten jest jednocześnie skanerem i czujnikiem. Dzięki niemu nanoszenie danych na dokumenty może być rejestrowane od razu w systemie elektronicznym w formie niezbędnej do przetwarzania (strukturalnej). Można również wypełniać formularze, szablony, grafy itp.

Długopisu tego można używać na dowolnej powierzchni, co pozwala używać szablonu np. wywiadu lekarskiego, który będzie wielokrotnego użytku. Zastosowań dla tego urządzenia jest wiele i na pewno jeszcze nie wszystkie wymyślono, a dojdzie do tego niewątpliwie, ponieważ pomysł na wprowadzanie danych do systemów elektronicznych w taki sposób na pewno wart jest uwagi.
Autor: Radosław Cichy, Data Techno Park
Trwa ładowanie komentarzy...